ŞANLI TESİSAT
Kombi Bakımı
Kombi Bakımı

Kombilerin verimli çalışması ve uzun ömürlü olması için periyodik bakımlarının yapılması gereklidir. Yılda bir iki kez yaptıracağınız kombi bakımı sayesinde hem faturalarınızı azaltabilir hem de uzun vadede tasarruf sağlayabilirsiniz.

Kombi bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse, öncelikle kombinin su sızdırıp sızdırmadığı kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra, kombiyi baştan aşağı kontrol ederek herhangi bir bölmesinde toz birikip birikmediğine bakılmalı, varsa bu kısımlar temizlenmelidir. Hava sirkülasyonunun sağlandığı fan motorunda toz birikmişse küçük bir fırça yardımıyla bu tozlar temizlenebilir. Bacalı kombilerde baca bağlantısı kontrol edilmeli, burada bir tıkanıklık ya da kombinin hava akışını engelleyecek bir arıza varsa gerekli önlemler alınmalıdır. Brülör yakıtın hava ile karıştırılarak verimli bir biçimde yakılmasını sağlayan önemli bir kombi parçasıdır. Kombi bakımı esnasında brülörün yıkanıp tamamen temizlenmesi sağlanmalıdır. Kombi bakımında diğer bir önemli nokta kombi filtresinin temizlenmesidir. Aslında bu filtre kombinin bir parçası değildir; kombinin altındaki her iki borunun bulunduğu kısımda yer alır.

Sahip olduğumuz her cihaz ve aletin rutin bakımını nasıl yaptırıyorsak kombi bakımını da periyodik olarak mutlaka yapmalıyız. Bakımı yapılan kombiler daha verimli çalışır ve tüketiciye tasarruf sağlar. Ayrıca kombinin ömrü uzun olacağından sizi yeni masraflardan kurtaracaktır. Evde ya da iş yerlerinde yaşanabilecek olası kombi kazalarının önüne bu tür periyodik bakımlarla geçilebilir. Bakımı yapılmayan kombiler hiç beklemediğiniz bir zamanda arızalanacağı gibi doğalgaz tüketimini de artıracağından cebinizi de yakacaktır. Daha az enerjiyle daha çok verim elde etmek istiyorsanız siz de kombinizin bakımını mutlaka yapmalı, böyle önemli bir konuyu ihmal etmemelisiniz.